منطقه نمونه گردشگری چشمه مرغاب

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. جاذبه های گردشگری
  4. chevron_right
  5. منطقه نمونه گردشگری چشمه مرغاب

منطقه نمونه گردشگری چشمه مرغاب در جنوب شهر عسگران واقع شده است.

مرغاب نام چشمه ای است که در دهانه دالانکوه قرارگرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) می‌ریزد.

این چشمه جوشان تأمین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون و شهرستان های اطراف است که آب آن از برف‌های دائمی کوه دالانکوه تامین می شود.

چشمه مرغاب در تمام طول سال دارای آب است و میتوان گفت تنها چشمه زاینده و داپمی استان اصفهان است.

تنها جریان آب سطحی شهرستان تیران و کرون همین چشمه آب مرغاب می باشد. که پس از طی مسافتی معادل ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی تامین کننده میزانی از آب زاینده رود است.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ‌های آهکی واقع در رشته کوه‌های زاگرس بیرون می‌آید. بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف‌های موجود در ارتفاعات کوه‌های اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ‌های آهکی توسط طبیعت تصفیه می‌شود و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می‌کند.

رودخانه و یا چشمه مرغاب علاوه بر تغذیه سفره آب زیر زمینی به‌دلیل قابلیت نفوذ در بستر خاک تاثیر مستقیمی بر روی قنوات موجود درحریم و حواشی رودخانه داشته و از همین جهت رودخانه مذکور شرایط تشکیل پر آب ترین قنوات دشت را فراهم کرده است.

منطقه گردشگری چشمه مرغاب یکی از بهترین مکان ها برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت در استان اصفهان است که در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران بیشماری از سراسر کشور است.

دلیل نامگذاری چشمه مرغاب:

دلیل نام‌گذاری چشمه مرغاب را برخی از اهالی آن منطقه، مرغ‌های کوهی که در اطراف آن هستند می‌دانند و بعضی از افراد دلیل نامگذاری را به وجود علف‌های مرغ در حاشیه‌ای رودخانه نسبت داده‌اند.

فهرست