چشمه مرغاب

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. جاذبه های گردشگری
  4. chevron_right
  5. چشمه مرغاب

چشمه مرغاب چشمهٔ آبیست که از بخش کرون سرچشمه گرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) می‌ریزد و تأمین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون می‌باشد. این چشمه در دهانه دالانکوه در شهرستان تیران و کرون واقع شده و از برف‌های دائمی کوه تامین می شود. چشمه مرغاب در تمام طول سال دارای آب است و میتوان گفت تنها چشمه زاینده و داپمی استان اصفهان است.

تنها جریان آب سطحی شهرستان تیران و کرون همین چشمه آب مرغاب می باشد. که پس از طی مسافتی معادل ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی تامین کننده میزانی از آب زاینده رود است.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگ‌های آهکی واقع در رشته کوه‌های زاگرس بیرون می‌آید. بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. برف‌های موجود در ارتفاعات کوه‌های اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگ‌های آهکی توسط طبیعت تصفیه می‌شود و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان پیدا می‌کند.

رودخانه و یا چشمه مرغاب علاوه بر تغذیه سفره آب زیر زمینی به‌دلیل قابلیت نفوذ در بستر خاک تاثیر مستقیمی بر روی قنوات موجود درحریم و حواشی رودخانه داشته و از همین جهت رودخانه مذکور شرایط تشکیل پر آب ترین قنوات دشت را فراهم کرده است. چشمه مرغاب اصفهان یکی از بهترین مکان ها برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت است.

دلیل نامگذاری چشمه مرغاب:

دلیل نام‌گذاری چشمه مرغاب را برخی از اهالی آن منطقه، مرغ‌های کوهی که در اطراف آن هستند می‌دانند و بعضی از افراد دلیل نامگذاری را به وجود علف‌های مرغی در حاشیه‌ای رودخانه نسبت داده‌اند.

فهرست