معرفی شهر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. معرفی شهر

شهر عسگران در ۵۱ درجه ۰۹ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۲ درجه و ۴۲دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع ۱۶۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

موقعیت طبیعی این شهر با پهنه ای حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مربع و با فاصله ۸۰ کیلومتر از شهر اصفهان در غرب این استان واقع شده است.

شهرستان های اصفهان، فریدن، چادگان و استان چهار محال و بختیاری در همسایگی آن واقع شده اند. قرارگیری عسگران بر سر راه اصفهان -خوزستان، موجب رونق آن گردیده و این منطقه را از بن بست در آورده است.

تنها رودخانه این منطقه مرغاب است که از دالانکوه سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود می ریزد و بر پوشش گیاهی این شهرستان که بیشتر گََوَن ،کنگر ،موسیر،لاله های واژگون و … تاثیر گذارده است.

قرارگرفتن شهرعسگران در منطقه کوهستانی باعث گردیده، جاذبه های طبیعی زیادی در این منطقه موجود باشد.

از جمله:

سرچشمه و حاشیه رود مرغاب که با سرچشمه گرفتن از دالانکوه به زاینده رود می ریزد. همچنین چشمه های شاهی و آبشار کرد عُلیا.

دالانکوه در جنوب غربی شهرستان واقع شده و وجود چشمه ها،دشت ها و کوههای زیاد این منطقه، عامل ایجاد مناطق زیبا، دیدنی و تفریحی شده است. همچنین دشت لاله های واژگون یکی دیگر از جاذبه های توریستی این منطقه می باشد.

پیست اسکی که با استفاده از پوشش قطور برف در زمستان بر روی دامنه کوههای این ناحیه تشکیل می شود، می تواند پذیرای علاقه مندان ورزش های زمستانی باشد …

جاذبه های تاریخی با توجه به آن که ارزش این شهر به جاذبه های طبیعی آن است و بیشتر حکام نیز از همین موهبت الهی استفاده کرده اند. لذا اثر تاریخی با اهمیتی چندان در شهرستان موجود نمی باشد.

به هر صورت مهمترین این آثار عبارتند از: اماکن مذهبی تاریخی مانند؛ امامزاده بابا لنگر، امامزاده سید سرالدین فضل از نوادگان امام رضا در نواحی عسکران و با دقت در لهجه مردم عسگران مطمئنا می توان به پیشینه و قدمت این شهر پی برد. با این حال مردم این شهر که همه فارس هستند به زبان فارسی صحبت می کنند. ولی لهجه ای تقریبا نزدیک به لهجه ی اصفهانی با تفاوت هایی دارند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست